Dychovka
Dychovka - Linčanka
Zelenečská dychová hudba – Linčanka – má silnú tradíciu a bohatú históriu. Súčasným vedúcim dychovky a kapelníkom je Augustín Bilčík, ktorý funkciu zastáva od roku 2001. V Linčanke ďalej pôsobia Ján Silný, Štefan Lančarič, Cyril Tibenský, František Rumanovič, Jozef Legény, Anton Stacho, Viliam Lackovič, Peter Potrok, Ladislav Pastva a Emil Závodský. Súbor muzikantov aktuálne hráva najmä na pohreboch v Zelenči a okolitých obciach, ale aj pri príležitosti rôznych kultúrnych podujatí.
História Linčanky siaha až do roku 1912, keď bola v Zelenči založená skupina dychovej hudby. Hrávala však sporadicky, až po oslobodení po druhej svetovej vojne začala aktívne účinkovať pri oslavách 1. mája a ďalších tradičných slávnostiach.
Novú etapu začala miestna dychovka v roku 1956, keď sa súbor omladil a začal sa pravidelne zúčastňovať na okresných súťažiach a prehliadkach. Ako kapelníci v dychovke účinkovali Michal Müller a Vít Bednárik, ktorý na pozícii zotrval 19 rokov. Vedúcim bol až do roku 1970 cieľavedomý Ján Drobný. Nová dychovka už nemusela k nácvikom zakaždým voziť drevo na kúrenie, skúšať mohla v novopostavenom kultúrnom dome. Postupne získavala dobré renomé v okolí, bola častým hosťom na svadbách, družstevných oldomášoch, obľúbených zábavách v háji a v Zelenči pravidelne hrávala aj na Veľkonočný pondelok či sviatok Božieho tela. V roku 1968 sa dokonca predstavila v niekdajšej Juhoslávii, keď dostala pozvanie od miestnych Slovákov.
Po úmrtí Jána Drobného v roku 1970 viedol Linčanku opäť Michal Müller. V 70. rokoch bola zelenečská dychovka naďalej v kurze, v rámci družby medzi trnavským okresom a nemeckým mestom Sangerhausen sa predstavila znova v zahraničí. Slovenskú dychovú hudbu reprezentovala aj na festivale v Rotleberode. V roku 1977 prevzal vedenie dychovky barytonista Ľubomír Chlpatý.
V 80. rokoch sa Linčanka spojila s cíferským tanečno-speváckym folklórnym súborom, s ktorým absolvovala množstvo vystúpení vrátane opakovaných účastí na veľkých folklórnych slávnostiach v Martine, vo Východnej, ale i v moravskej Strážnici či Zbroslavi. V roku 1987 opäť vycestovala do Juhoslávie, kde hrala v „slovenských“ obciach v okolí Nového Sadu. S Cíferčanmi navštívili Zelenčania v tomto období aj Poľsko, Rakúsko či Rumunsko.
V 90. rokoch Linčanka naďalej fungovala ako činorodá dychovka, v zostave bolo viacero stabilných a skúsených členov, čo pozitívne vplývalo na kvalitu hrania. Zelenečská dychovka si udržiavala svoje postavenie medzi súbormi v trnavskom okrese. Život súboru ovplyvnilo náhle úmrtie kapelníka Ľubomíra Chlpatého v roku 2001. Na čele dychovky stál neuveriteľných 24 rokov. Jeho funkciu prevzal a dodnes zastáva spomínaný Augustín Bilčík. V roku 2011 súbor oslávil okrúhle 65. výročie – svoju históriu ráta od vzniku „novej“ Linčanky.