Správne triedenie odpadu šetrí životné prostredie i peniaze

odpad

Správne triedenie odpadu je mimoriadne dôležité. Je šetrnejšie k životnému prostrediu. A nielen to. Je tiež vyhodnejšie a takto ušetrené peniaze môžu byť použité na iné rozvojové aktivity. Ak je ale v triedenom zbere viac ako 35% nečistôt a odpadu, ktoré do kontajnera nepatria, považuje sa za nevyt

Ako teda správne triediť odpad?

•  snažte sa odpad netvoriť vôbec;
  •  zálohované obaly nepatria do koša, vráťte ich do predajne;
  •  dodržiavajte farebnú abecedu triedenia: sklu patrí zelená, papieru modrá, plastu žltá, kovu červená a nápojovým kartónom oranžová farba;
  •  riaďte sa pravidlami triedenia svojej obce. ​​Len vytriedený odpad sa dá zhodnotiť a recyklovať;
  •  trieďte odpad, oplatí sa to. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI – PAK;
  •  obal označený ochrannou známkou ZELENÝ BOD patrí do triedeného zberu;
  •  trieďte odpad, oplatí sa to. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI - PAK.
  •  obal označený ochrannou známkou ZELENÝ BOD patrí do triedeného zberu.

Servis pre občanov – za čo platia a čo majú zadarmo

Obyvatelia neplatia ani za zber elektroodpadu či batérií. Za čo teda občan platí? Poplatok za komunálny odpad zahŕňa zmesový odpad (čierny kontajner alebo vrece), drobný stavebný odpad, objemný odpad (napr. nábytok), odpad z cintorína, odpad z čistenia ulíc, biologicky rozložiteľný kuchynský odpad, ale aj odpady z parkov a záhrad. V ročnom poplatku za odpad majú občania od mesta zabezpečený kompletný servis počas celého roku. Je ale nutné znižovať množstvo odpadu v domácnostiach. Najlepším spôsobom je prevencia a minimalizácia odpadu, ktorá začína už pri nákupoch.

Dajme odpadu druhú šancu

Nezabúdajme, že odpadu vieme dať druhú šancu, či už napr. darovaním šatstva alebo kníh alebo opätovným použitím vecí. A ak už odpad vznikne, tak nech skončí v tých správnych vreciach či kontajneroch.

v

Prílohy