Vlhčené obrúsky, plienky, plasty nepatria do kanalizácie !!!

Čistiarne odpadových vôd bojujú s pevnými nečistotami, ktoré denne pritekajú kanalizácií. Ide hlavne o vlhčené vreckovky a obrúsky, ktoré v kanalizačnej sieti a v čistiarňach pôsobí veľké problémy. Na rozdiel od toaletného papiera sa totiž nerozpadnú a ich likvidácia stojí peniaze navyše.

Do čistiarne odpadových vôd denne pritečie osemdesiat kubíkov vody - a v nej taktiež obaly od práškov, potkany, handry a hlavne vlhčené vreckovky. Niečo zachytí mreža, niečo hrablice a niečo prejde dokonca ešte ďalej. "Upchá to mreža na hrablice, pokiaľ sa jedná o čerpadlá, tak tam sa namotá dohromady tých vreckoviek viac a vytvoria takú zátku a tá to čerpadlo totálne upchá," opísal vedúci prevádzky v čističke .
Vlhčený obrúsok je z plastu, nerozloží sa
Pre čistiareň to znamená čas a prácu navyše a tiež vyššie náklady. Denne z čističky odvezú takmer dve a pol tony takéhoto odpadu. A práve materiál zohráva zásadnú úlohu. Vlhčené obrúsky a bežný toaletný papier majú iné zloženie, a tým pádom inú schopnosť rozpadnúť sa. Kým bežný toaletný papier sa rozloží do minúty, vlhčený vreckovku nie.
"Pretože tie vlhčené obrúsky sú vyrábané z materiálu na báze plastu a tým pádom to sa vôbec nerozloží. V prírode za stovky, tisíce rokov, "vysvetlila odborná asistentka Veterinárnej a farmaceutickej univerzity

tu ku stiahnutiu

Prílohy